تبلیغات
شیمیست ایرانی
این صفحه را به اشتراک بگذارید


اگر طالب زندگی خلاق تر و نشاط آورتری هستید، باید گاه تأمل کنید و روی سخنان حکمت آمیز بزرگان دقت کنید، سخنانی که با گذشت زمان، رنگ کهنگی به خود نمی گیرند و می توانند نسل های متعددی را به پیش ببرند. اینشتین در سال ۱۸۷۹ زاده شد، اما سخنان او تا به امروز معتبر باقی مانده اند. 
در اینجا با هم شش سخن قصار اینشتین را با هم مرور می کنیم:


۱ از گذشته بیاموز، برای امروز زندگی کن، به امید فردا باش.

سخن زیبایی است، ممکن است این حرف را پیش از این هم شنیده باشید، نوع بشر این توانایی تفکر را دارد و می تواند حتی لحظه آغاز خلقت و «بیگ بنگ» را با نگاه به کرانه های دنیا ببیند، اما در عالم عمل، نگاه خردمندانه به گذشته جهت درس گرفتن برای زندگی موفق در روز، صورت نمی گیرد، بسیاری از ما در آینده های نامحتمل زندگی می کنیم و چیزی را که هم اینک در روبروی ما است، از دست می دهیم.

۲ مطرح کردن پرسش ها و احتمالات تازه و مشاهده کردن مشکلات قدیمی از زاویه دید تازه، نیازمند تخیل خلاق هستند و باعث پیشرفت های حقیقی در دانش می شوند. 


وقتی من در دبستان بودم موفقیت در گرو گفتن پاسخ درست سؤالات بود، هر سوال تنها یک پاسخ درست داشت و بس. اما با گذشت زمان رفته رفته متوجه شدم که خیلی از سؤالات یک پاسخ ندارند و «یک تعداد» پاسخ «احتمالی» دارند. 
از همین رو، شیفته این شدم که به مسائل به صورت طیف و نه یک رنگ واحد نگاه کنم و دیگر ابهام پیرامون آنها آزارم نمی دهند. تصور می کنم که اینشتین از طریق فیزیک کوانتوم و سخنان خردمندانه اش خیلی ها را به این سمت سوق داده است.


مهم ترین تلاش بشر، کوشش در جهت حفظ اخلاقیات در اعمالش بوده است، توازن داخلی ما و حتی وجودمان به این امر بستگی دارد. فقط اخلاق در اعمالمان است که به زندگی مان زیبایی و بزرگی می بخشد.

هر گاه به زندگی عادی خودمان و یا کارنامه زندگی افراد بزرگ تاریخ، صاحبان شرکت های بزرگ و یا ورزشکاران نامی نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که فقط دسته ای از آنها که اخلاق را در کار و رقابت با دیگران رعایت کرده اند، در ذهنمان، تصویری نیکو دارند. افراد جاه طلب، ساعی و نابغه زیاد پیدا می شوند، اما فقط آنهایی که این استعداد را با حفظ اخلاق به کار می گیرند، شایسته ماندگار شدن همیشگی را در ذهن ما دارند.

۴ کل زندگی در واقع یک رشته انتخاب است. ببیند که چه تعداد زیادی از مردم پیدا می شوند که در عادات روزانه شان به دام افتاده اند، آنها گیج و هراسناک و نامتمایز به نظر می آیند. برای یک زندگی بهتر باید شیوه زندگی مان را انتخاب کنیم. 
گرچه ممکن است همیشه و همه جا حق انتخاب وجود نداشته باشد و این حق گاهی از ما سلب شود، اما اگر خوب به زندگی تان نگاه کنید می بینید که شما می توانسته اید در برهه هایی انتخاب های بهتری داشته باشید، اما به دلایلی خود را سرکوب کرده اید: 
انتخاب شیوه صرف کردن وقت آزادتان

انتخاب داشتن زندگی ای سالم و رسیدن به تناسب اندام یا شکم پرست بودن

انتخاب اینکه کار کنید یا به مسافرت بروید

انتخاب اینکه محل زندگی خودتان را تغییر بدهید یا سال های سال با دریغ و درد در جایی که درکتان نمی کنند و به شعورتان توهین می کنند، زندگی کنید.

 انتخاب اینکه ظرفیت های فکری و استعدادهایتان را عملی کنید یا باعث هرز رفتن آنها بشوید و به کارهای تکراری غیرخلاق خو کنید. 

بله! زندگی همه اش انتخاب است.

۵ واقعا دیوانگی است که یک کار را بارها و بارها تکرار کنید و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشید.

ترجمه فارسی این حرف این می شود: آزموده را آزمودن خطاست!


این سخن بدیهی به نظر می رسد، اما در مقام عمل بیشتر مردم پیرامون ما هر روز به صورت های مختلف ابراز شگفتی می کنند که چرا با وجود اینکه رفتار و کاری را با پشتکار ادامه می دهند، «تغییر»ی مشاهده نمی کنند، سخن قصار دیگری وجود دارد که می گوید:

«جهان های نو وقتی زاده می شوند که طرح ها و قالب های کنونی در هم بشکنند.»

اگر یک جامعه به طرح ها، تفکرات و عادات قدیمی خود ادامه بدهد، نباید انتظار «تغییر» داشته باشد.

۶ دو شیوه برای گذران زندگی وجود دارد: اینکه تصور کنید که هیچ معجزه ای وجود ندارد و اینکه هر چیزی را در حکم معجزه بپندارید.

زندگی ما ، خود یک معجزه تکراری است. ما به یاری حیات مدام و هماهنگ ۱۰۰ میلیارد سلول بدنمان در سیاره ای خُرد در پهنه گیتی که نظم ظریف دارد، زندگی می کنیم. ما می توانیم با کالبدمان زیبایی را درک کنیم، تنفس کنیم، یک تماس محبت آمیز را احساس کنیم، گلی را ببوییم، فکر کنیم و دیگران را شفا بدهیم، پس زاویه دید خود را عوض کنید و به نیمه پر لیوان بنگرید.

در پایان به سبک برخی از نوشته های سایت ها و وبلاگ های خارجی و یا محصولاتی مثل DVDها و بلو ری ها، دوست دارم یک جایزه اضافی یا Bonus به شما بدهم! 
معمولا صاحبان صنایع بزرگ «واقعی»، یعنی آنهایی که با عینی کردن باشکوه تخیلاتی که در ابتدای امر هیچ کس اهمیتی به آنها نمی داد، حرف ها و پندهای زیادی برای گفتن دارند. 
رئیس شرکت آمازون جف بزوس یکی از همین افراد است، او چند وقت پیش در بازدیدی از دفتر سایت ۳۷signals حرف های جالبی زد:

افرادی که همیشه در طول زمان حق به آنها داده می شود، آنهایی هستند که به صورت پیوسته تفکرشان را تغییر می دهند. بزوس اصلا فکر نمی کند که ثبات فکری زیاد، خصیصه مثبتی باشد. او تصور می کند که اگر شما فردا ایده ای داشته باشید که در تناقض با ایده امروزتان باشد، ذهن بیماری ندارید. 
از دید او باهوش ترین آدم ها کسانی هستند که به طور پیوسته در شناختشان از پیرامون تجدید نظر می کنند و به مشکلاتی که قبلا تصور می شد که پاسخی واحد برای آنها یافته اند، دوباره نگاه می کنند. این افراد، به صورت پیوسته، از زوایای مختلفی به مسائل می نکرند، ایده های جدید مطرح می کنند، در «نباید»های خود تجدید نظر می کنند و شیوه تفکر خود را به چالش می کشند.

البته اینها به این معنی نیستند که شما نباید زاویه دید شکل گرفته و منسجمی داشته باشید، بلکه غرض این است که شما باید دیدگاه کنونی خود را یک دیدگاه ثابت و بدون تغییر در نظر نگیرید. 
از این دید، آدم های لجوجی که همیشه به زاویه دید خود اصرار دارند، آنهایی که محو جزئیات می شوند و نمی خواهند با فاصله گرفتن از رویدادها، زاویه دید گسترده تری پیدا کنند، آنهایی هستند که با گذشت زمان غلط بودن تفکرشان به تدریج به همه ثابت می شود.

نظرات شما () نویسنده: admin . 20 آذر 91 - 08:11 ب.ظ

آخرین مطالب

» فاین سافت.مرجع نرم افزارهای حسابداری و کسب و کار ( 22 اردیبهشت 98 )
» شیمیست ایرانی پایگاهی جامع برای شیمیست های ایرانی ( 20 مرداد 97 )
» لاک ناخن ( 19 تیر 96 )
» فهرستی از 20 حلال مختلف و کاربرد و اثرات آن ( 19 تیر 96 )
» صنعت رنگ سازی ( 19 تیر 96 )
» پوششی برای زیبایی و حفاظت ( 19 تیر 96 )
» رزین چیست؟ ( 19 تیر 96 )
» کامپوزیت های تقویت شده ( 7 شهریور 92 )
» به چالش کشیدن قوانین فیزیک ( 30 تیر 92 )
» سنتز ترکیبات آلی از جان شاپلی+دانلود ( 19 اسفند 91 )
» دانلود کتاب طیف سنجی مدرن هولاس ( 19 اسفند 91 )
» سلنیوم در غذا و نقش آن در سلامتی +دانلود کتاب ( 19 اسفند 91 )
» ترکیبات جدید ضد قارچ ( 18 اسفند 91 )
» نانو بلور سریم اکسید ( 18 اسفند 91 )
» دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد تجزیه ( 18 اسفند 91 )
» دانلود کتاب جدول تناوبی ( 15 اسفند 91 )
» کارکرد و اهمیت پیل سوختی+دانلود ( 15 اسفند 91 )
» دانلود کتاب مکانیسم و تئوری در شیمی آلی و آزمایشگاه شیمی آلی 2 ( 12 اسفند 91 )
» تعیین ثابت تعادل واکنش استری شدن ( 11 اسفند 91 )
» هتروپلی اسیدها ( 11 اسفند 91 )
» آشنایی با ویتامین c و D2 ( 7 اسفند 91 )
» نکاتی چند در مورد تجزیه عنصری ( 4 اسفند 91 )
» اطلاعاتی در مورد گرانول ( 1 اسفند 91 )
» محلول های نانو ( 25 بهمن 91 )
» نانوتکنولوژی و ارزیابی ریسک ( 25 بهمن 91 )
» اکسیداسیون الکلها ( 25 بهمن 91 )
» تکنیکهای نوین آنالیز مواد: جداسازی صابونی ( 25 بهمن 91 )
» کاربرد نانوکامپوزیت‌ها در صنایع بسته‌بندی و مواد غذایی ( 16 بهمن 91 )
» ساخت نانوحسگر گاز آمونیاک با بهره‌گیری از پلی پیرول ( 16 بهمن 91 )
» برتری نانوغشاءهای کربنی برای جداسازی مولکول‌ها ( 16 بهمن 91 )
 

مدیریت سایت

لینکستان

نظرسنجی

آیا سایت www.finesoft.ir رو بازدید کردید؟ADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما